Namaz Duaları Anlamları

2009-02-20 20:27:00

NAMAZ DUALARI ANLAMLARI

1.    SÜBHANEKE DUASI

Allah’ım: Sen eksik sıfatlardan uzaksın. Seni daima böyle bilir ve yüceltirim. Senin adın ne mübarektir. Azametin ve celalin yüksektir ve senden başka ilah yoktur.

2.    TEHIYYAT DUASI

Dil, vücut ve mal ile yapılan tüm ibadetler Allah içindir. Selam sana Ey Nebi! Allah’ın rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun, selam bizim üzerimize de olsun. Ben, Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed sallallahü aleyhi vesellemin de onun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik ederim.

3.    SALLİ DUASI

Allah’ım! İbrahim aleyhisselam ve yakınlarına rahmet ettiğin gibi Muhammed Mustafa sallallahü aleyhi vesellem Efendimize, onun evlat ve yakınlarına da rahmet et. Şüphesiz ki sen, hamde tek layık ve çok yücesin.

4.    BARİK DUASI

Allah’ım! İbrahim aleyhisselam ve yakınlarını bereketli kıldığın gibi Muhammed Mustafa sallallahü aleyhi vesellemi, onun evlat ve yakınlarını da bereketli kıl. Şüphesiz ki sen, hamde tek layık ve çok yücesin.

5.    RABBENA DUASI

Allah’ım! Bize dünyada ve ahirette iyilik ver ve bizi ateşin azabından koru! Rabbimiz! Bizleri, ana babamızı ve Müminleri hesap günü bağışla. Ey Merhametlilerin en merhametlisi.

6.    KUNUT DUASI–1

Allah’ım senden yardım, bağışlanma ve hidayet dileriz. Yalnız sana inanır, sana tövbe eder, sana tevekkül ederiz. Tüm hayırlarla seni över, sana şükreder ve asla seni inkâr etmeyiz. Sana isyan edip seni inkâr edeni terk ederiz.

7.    KUNUT DUASI–2

Allah’ım! Yalnız sana ibadet eder, senin için namaz kılar ve sadece sana secde ederiz. Sana koşar sana sığınırız. Rahmetini umar azabından korkarız. Senin azabın gerçekten seni inkâr edenlere ulaşır.

8.    AMENTÜ

Allah’a meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, hayır ve şerrin Allah’ın takdirine bağlı olduğuna, ölümden sonraki dirilmenin gerçek olduğuna iman ettim. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed onun kulu ve elçisidir.

0
0
0
Yorum Yaz